SIK SORULAN SORULAR

 • IAESTE staj programında nasıl faydalanabilirim?

  Staj değişiminden faydalanabilmek için öncelikle öğrenim görmekte olduğunuz Üniversite’nin IAESTE Türkiye’ye üye olması ve Üniversite Temsilcisinin ilgili yıl için aday listesi oluşturarak IAESTE Türkiye ofisine göndermiş olması gerekmektedir.

 • Üniversitem, IAESTE Türkiye üyesi değil. Başvuruda bulunabilir miyim?

  Hayır. Öncelikle Üniversite’nin üyelik için resmi yazışma yapması gerekmektedir. Detaylı prosedür için “Üniversiteler” sekmesini inceleyiniz.

 • Exchange Platform üzerinden kayıt oldum; onaylanması için ne yapmam gerekiyor?

  Exchange Platform, IAESTE’nin değişim için kullandığı bir portaldır. Ancak, öğrencilerin buradaki girişlerinin onaylanması için, Üniversite Temsilcileri tarafından Türkiye ofisine iletilen aday öğrenci listelerinde isimlerinin bulunması gerekmektedir. Üye Üniversiteler ve aday listeleri dışındaki öğrencilerin girişleri onaylanmaz.

 • Öğrenciler, Üniversite adına kulüp kurup üyelik başvurusunda bulunabilir mi?

  Hayır. Öğrenciler, resmi olarak üyelik başvurusunda bulunamazlar. Ancak, Üniversitelerindeki akademik ya da ilgili birimlerdeki idari personeli, IAESTE Türkiye ofisiyle iletişime geçme konusunda haberdar edebilirler.

 • Üniversitem üye listesinde göründüğü halde, Üniversite Temsilcim yabancı dil sınavı yapıp aday listesi iletmiyor. Ne yapabilirim?

  Üniversitelerde IAESTE için görevlendirilmiş temsilcilere her yıl Eylül ayı başında bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Aday listesi oluşturabilmek için, Temsilcilerin okullarında yabancı dil sınavı organize ederek öğrencilerin dil bilgilerini ölçmeleri gerekmektedir. Okulunuzda bu aktiviteler yapılmıyorsa, temsilcinizle veya üniversitenizdeki başka bir birimle görüşerek farkındalık yaratabilirsiniz.

 • Aday listesinde yer aldığımda kesin olarak staja gitmeye hak kazanıyor muyum?

  IAESTE staj kontenjanları sınırlıdır ve her Üniversiteye ancak belli sayıda tahsis edilebilir. Aday listesinde adı bulunan öğrenci, sadece başvuru imkânı olabilecek öğrencidir. Aday listesinde yer almak, kesin staj hakkı vermez.

 • Almış olduğum yabancı dil notu kaç yıl geçerlidir?

  Yabancı dil sınavından almış olduğunuz puan 2 yıl geçerlidir. Ancak, staj başvuru hakkı kazanabilmeniz için yine de aday listesinde adınızın bulunması ve Temsilciniz tarafından IAESTE Türkiye Ofisi’ne iletilmesi gerekmektedir.

 • Staj için başvurabileceğim ülkeyi kendim seçebiliyor muyum?

  IAESTE staj kontenjanları Üniversitelere, IAESTE Türkiye Ofisi tarafından dağıtılmaktadır. İlgili Üniversite Temsilcisi, bu kontenjanlar için uygun adayları aday listesindeki puanlamaya göre seçebilmektedir. Öğrenciler, kendilerine sunulan staj kontenjanını kabul etmek zorunda değillerdir. Ancak, önce ülke seçip sonra staj başvuru yapmak sadece COBE/FCFS gibi form türlerine uygundur.

 • DAAD bursu ile Almanya’da staj yapmak istiyorum. IAESTE’ye yönlendirdiler. Ne yapabilirim?

  IAESTE Türkiye’nin Almanya’da bulunan DAAD ile çalışması, ancak önceden belirlenmiş kontenjanlar için geçerlidir. Dışarıdan bireysel olarak öğrenci başvurusu alınmamaktadır.

 • IAESTE ile burs alabilir miyim?

  IAESTE, bir hibe ya da burs programı değildir. Ancak, öğrencilerin staj yaptıkları işyerleri, staj yapılan ülkede konaklama ve/veya yeme-içmeye yetecek kadar cüzi bir meblağ ödeyerek öğrencilere maddi olarak yardımcı olmaya çalışırlar. Bu meblağ, her ülke için farklılık gösterebilir.

 • Yol masrafları kim tarafından karşılanır?

  Öğrenciler, staj için kabul edildikleri ülkeye gidiş ve ülkeden dönüş masraflarını kendileri karşılarlar.

 • Üniversitemizde Öğrenci Kulübü olması gerekli midir?

  IAESTE, karşılıklı değişim prensibine dayanan bir programdır. Türkiye’deki öğrencilere staj imkanı sunabilmek için diğer ülkelerden mümkün olduğunca fazla sayıda kontenjan almak gereklidir. Bu da, Türkiye’nin o ülkelere ne kadar fazla sayıda kontenjan sunduğuna bağlıdır. Türkiye’nin sunduğu kontenjan olanakları da, öğrenci kulüplerinin çalışmaları sonucunda firmalardan toplanan staj yeri formlarıyla sağlanmaktadır. Üniversitenin kulübü ne kadar aktif çalışırsa, o kadar fazla staj başvuru hakkına sahip olmaktadır.

 • Başvuruda bulunduğum staj sonucu ne kadar sürede belli olur?

  Staj başvurusunun ülkeye iletilmesinden sonra, iki hafta ila bir ay içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap gelmektedir.

 • Staj başvurusundan vazgeçersem ne yapmalıyım?

  Başvuru sonucunuz belli olmadan önce başvurunuzu geri çekebilirsiniz. IAESTE Türkiye Ofisi ve Temsilcinizi durumla ilgili bilgilendirmeniz gereklidir.

 • Kabul aldıktan sonra başvurumu geri çekebilir miyim?

  Kabul almış olduğunuz bir stajı iptal ederseniz, IAESTE programında tekrar başvuru hakkı tanınmaz.

 • Aynı anda birden fazla staj için başvuruda bulunabilir miyim?

  Öğrenci, aynı anda sadece bir kontenjan için başvuruda bulunabilir. Başvurusu kabul edilmezse, başka bir kontenjan için başvuruda bulunma hakkı devam eder.

 • Başvurumun sonucunu nasıl öğrenebilirim?

  Başvurunuzla ilgili, IAESTE Türkiye Ofisi, sizi ve Temsilcinizi bilgilendirmektedir. Öğrencilerin doğrudan karşı taraf ile irtibata geçip başvurularıyla ilgili soru sormaları IAESTE kurallarına aykırıdır.

 • Gittiğim ülkede beni karşılayan olacak mı?
  Kabul alan her öğrenci, varış tarihi bilgisini Exchange Platform üzerinden paylaşır. Ardından, gideceği ülkedeki ilgili öğrenci kulübü kendisiyle irtibata geçer ve karşılama ve kalacak yer bilgilerini kendisine iletir.